24.05.2019 18:12:15
igdirtso@tobb.org.tr 04762278242

EKONOMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarih; 2018.10.04

 

 

Ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm değerlerimizin ayağa kaldırılması ve ekonominin canlandırılması amacıyla İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü koordinesi ve Odamız ev sahipliğinde   düzenlenen 2018 yılı Ekonomi Değerlendirme Toplantısına, Valimiz Sn. Enver Ünlü başkanlığında, Odamız yönetim kurulu Başkanı  Kamil Arslan, Başkan yardımcıları Efgan Aydın Ve Özcan Akkuş ,OSB Müdürü Hakan Aras, kurum ve Banka müdürleri ve OSB ‘de bulunan yatırımcıların  katılımıyla gerçekleştirildi.

 Valimiz, ilimizde devam eden kamu, özel sektör yatırımlarını ve istihdam konularını değerlendirmek ve ekonomide yaşanan sıkıntılara ışık tutması amacıyla yapılan toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak; “Ekonomimiz üzerinden oynanan oyunlardan daha da güçlenerek çıkacağız. Bu noktada iş adamlarımıza önemli görevler düşüyor, yeni iş imkanları sağlayarak istihdamın ve üretim çeşitliliğinin arttırılması ekonomimize önemli faydalar sağlayacaktır. İhracat grafiğimizi daha üst noktalara taşımamız gerekiyor, bunun için yatırımcılara destek olmaya devam ediyoruz. OSB’de alt yapı çalışmalarını önemli ölçüde tamamladık. Tekstil İhtisas Projesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Tarıma dayalı sanayileşmeyi geliştirmek istiyoruz. Bu noktada stratejik ürünümüz olan pamuğa daha çok değer vermemiz gerekiyor. Önümüzdeki on yıllık süreçte pamuk üretimini 200.000 ton rekolteye çıkabilirsek hem refah seviyesinde önemli bir artış olacak hem de oluşacak yeni iş alanlarıyla vatandaşlarımıza önemli ölçüde istihdam sağlayacağız. Diğer yandan devlet tarafından ilimizde teşvik edilen çır çır fabrikalarının kurulması tarımsal sanayimize önemli katkılar sağlayacaktır. Ben yatırımcılarımızı buna davet ediyorum. Sonuç olarak hiçbir manipülasyondan etkilenmeyerek hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Devletimizin ekonomimizin geleceği adına her türlü tedbiri aldı ve almaya da devam ediyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.Daha sonra söz alan ;

Odamız yönetim kurulu Başkanı Kamil Arslan  Tarıma dayalı Sanayinin geliştirilmesinin önemli olduğunu Iğdır Kayısısının Tescilinin odamız tarafından gerçekleştirildiği  bu günlerde tescilli ürünümüzün ön plana çıkarılarak sanayi kayısısının ilimizde yaygınlaştırılmasına yönelik bütün çalışmalara destek vereceğini  bununla birlikte  diğer Tarım ürünlerimizin işlenmesi yada işlenebilecek ürünlerin  yetiştirilmesi konusunda  çalışmaların ilimiz için önemli olduğunu belirtti.Ayrıca TRA2 bölgesinin en iyi OSB ‘si olan  Iğdır Organize Sanayi Bölgemize yatırımların gelmesi yönünde çalışmalara devam ettiklerini Eylül ayı ihracat rakamlarının artış ivmesinde olmasının umut verici olduğunun altını çizdi.Toplantı, görüş ve taleplerin değerlendirilmesiyle son buldu.