11.12.2019 13:48:49
igdirtso@tobb.org.tr 04762278242

KARDEŞ ODA DÖRTYOL TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN ODAMIZA AKREDİTASYON KIYASLAMA ZİYARETİ

Tarih; 2019.08.07


Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası arasında iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standartlarının artmasını sağlamak, ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlemek, işbirliği sayesinde daha kapsamlı faaliyetler/projeler hazırlamak, sanayi ve ticaretin gelişmesinin yanında sosyo-kültürel faaliyetlerde birlikte hareket etmek ve böylece ticari, coğrafik, tarihsel ve kültürel etkileşimi sağlayarak farklı yöre insanlarının işbirliğini geliştirmek felsefesiyle diğer Oda ve borsalara rol model olmak amacıyla 2015 yılında imzalanan “Kardeş Oda” protokolü gereği Dörtyol Ticaret ve Sanayi odası tarafından odamıza Akreditasyon kıyaslama ziyareti gerçekleştirildi.
Dörtyol Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Yıldırım, Meclis başkanı Mustafa Şahin, yönetim kurulu başkan yardımcısı Hacı Dede Tokgöz, Yönetim kurulu üyesi Muhammet Sait Arslan meclis üyesi Ayhan Günay ve Genel sekreter Ahmet Karapür ‘den oluşan heyeti odamız meclis kurulu tarafından karşılandı Yapılan akreditasyon kıyaslama ziyaretinde iki odanın çalışmaları değerlendirildi.
Başkan Arslan Dünyada sayılı Türkiye’de ise tek üç ülkeye sınırı olan gerek iklimi gerek tarihsel dokusu, gerekse tarımsal potansiyeli ile bölgede özel konumu olan ilimizde yatırım imkanlarını 6. Bölge teşvik bölgesinde olmanın getirdiği avantajlarla ilgili, bilgilendirme yaptı. Akdeniz den doğuya 5 yıl önce kurduğumuz dostluk ilişkilerinin devam etmesi ve ortak çalışmalarda bir araya gelebilmek odamız adına sevindiricidir . Başkan Arslan konuklarına binayı tüm katlarıyla ve son dönemlerde yapmış olduğumuz 300 kişilik M.Rifat Hisarcıklıoğlu toplantı salonunu gezdirdikten sonra Meclis Toplantı salonunda ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı ile Odanın faaliyetlerini içeren bir sunum yaptı.
Ziyaret günün anlam ve önemine ait hediyelerin verilmesi ile devam etti Başkan Arslan Iğdır kayısısı ilimizin ilk coğrafi işaret alan ürünü olması nedeniyle sizlere Iğdır kayısısı temalı tabak hediye etmek istedik ayrıca dostluğumuz 40 yıl baki kalsın diye fincan takımı ile taçlandırdık dedi.
Ziyaret sırasında iki kardeş oda başkanı tarafından odamız üyesi aynı zamanda meclis üyesi olan HAS GIDA TARIM HAYVANCILIK ÜRÜNLERİ AKARYAKIT TEKSTİL NAKLİYAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ yetkilisi Ziya Yiğit’e odamız tarafından hazırlanan ilimizin MİGROS gibi büyük zincir marketlerde ilk yer alan yerli firması olması nedeniyle plaket takdim edildi.
Program ilimizin firmaları GÜRŞAN TEKSTİL OTOMOTİV İNŞAAT TAAHHÜT GIDA TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ IĞDIR ŞUBESİ , GAZİLER PLASTİK VE GERİ DÖNÜŞÜM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, AVELICE MAKİNA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ,YILSAN KAPI İMALATI NAKLİYE İTHALAT İHRACAT PVC CAM DOĞRAMA İNŞAAT PETROL ORMAN ÜRÜNLERİ VE SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ üretim alanlarını ziyaret ederek devam etti. Dörtyol’dan gelen heyet Iğdır’da yapılan yatırımların çok başarılı olduğunu daha çok genç bir OSB olmasına rağmen gelecek vaat eden çok yol kat eden bir OSB olduğunun altını çizdiler.
Ziyaretin ikinci gününde gelen heyet ile birlikte Nahcivan özerk cumhuriyetine geçildi. .Ziyaretde Türkiye Cumhuriyeti Nahcivan Başkonsolosu Sayın Mehmet Emin Kiraz ziyaret edildi. Ziyarette iki ülke arasında yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Başkan Kamil Arslan Ziyaret anısına Başkonsolosumuza bir tabak takdim etti. Ziyaretimizde bize eşlik eden Nahcivan’da yatırım yapan işadamımız üyemiz Halef Kızılay ‘a Nazik ev sahipliğinden dolayı odamız adına teşekkür ediyoruz. 
Dörtyol Ticaret odası yönetim kurulu başkanı Ercan Yıldırım 2015 yılında imzaladığımız kardeş oda protokolümüz gereği gerçekleştirdiğimiz Akreditasyon kıyaslama ziyaretinde iki odanın da kazanımları olduğunu , bugüne kadar olan dostluk ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağımızı ümit ediyor, bizi böylesine kalabalık bir gurupla karşıladığınız ve büyük bir ihtimamla ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Bu güzel ev sahipliğinize karşılık sizleri de Dörtyol’a bekliyoruz dedi.