26.06.2019 00:37:51
igdirtso@tobb.org.tr 04762278242

SERKA’NIN 2019 YILI MALİ DESTEK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Tarih; 2019.01.08

 

Serhat Kalkınma Ajansının (SERKA) 2019 Yılı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı Odamız evsahipliğinde M.Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda yapıldı.
Bilgilendirme Toplantısına Sayın Valimiz Enver Ünlü,Odamız Yönetim kurulu Başkanı Kamil Arslan İl Genel Meclis Başkanı Kurban Oluz, kurum müdürleri, SERKA yetkilileri ve yatırımcılar katıldı.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı, mali destek programlarına bu yıl da devam edecek. Ajans 33 milyon bütçeli iki mali destek programı için teklif çağrısına çıkıldı. “TRA2 Bölgesi’nde faaliyette bulunan KOBİ’ler ve yeni girişimcilere yönelik olarak tasarlanan, 8 Milyon bütçeli “Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” ile Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde turizm sektörünü destekleyen Programın amacı; Kış, doğa ve kültür turizmi sektöründe yeni yatırımların teşvik edilmesi ve mevcut turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılmasıdır. Söz konusu program çerçevesinde proje başına azami 600.000 TL ve toplam proje bütçesinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde mali destek sağlanacaktır.
İkinci mali desteğin de kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olacağını belirterek, “2019 yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, mahalli idareler ile 5355 sayılı kanun kapsamındaki mahalli idare birliklerine yönelik olarak 25 Milyon bütçeli Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı-04”ü uygulanacağı Bu programın amacı ise, kadın ve gençlerin sosyal imkânlara erişimlerinin sağlanması, beşeri sermayelerinin geliştirilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması ve bölge kış, doğa ve kültür turizmi altyapısının geliştirilerek katma değerin yükseltilmesi yoluyla bölgedeki sosyal ve ekonomik refahın artırılmasıdır. Başarılı bulunan projelere, azami 1.500.000 TL’yi ve toplam proje bütçesinin \% 75’ini geçmeyecek şekilde mali destek sağlanacaktır.Programlara son başvuru 08/03/2019 dur.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Valimizin konuşmaları ile devam ederek mali destek programlarına ilişkin bilgilendirme sunumunun yapılmasıyla sona erdi.