22.11.2019 22:34:52
igdirtso@tobb.org.tr 04762278242

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Iğdır Ticaret ve sanayi Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sa

Tarih; 2019.06.14


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Iğdır TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. 
Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Odamız M.Rifat Hisarcıklıoğlu toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ve Sayısal Takograf hakkında bilgi verildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Arslan Türkiye’de 365 oda borsa arasında 18 yetkili oda arasında Tır karnesi yetkisi olan bölgede tek oda olarak İlgili firmalarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için bu toplantı büyük önem arz ediyor. Bilindiği gibi, C2, C3, K1, K3, L1, N1, N2, R1, R2, M1, M2, P1, P2, T1 veya T2 yetki belgesi düzenlenmiş firmaların 31.12.2019 tarihinden itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca belirlenen verilerin Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemine (U-ETDS) gönderilmesi zorunlu olacak. Ayrıca, Yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri kart verme otoritesine göndermeleri 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek” dedi.
Sistem de ödül de var
Ardından da, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Kerim Cicioğlu U-ETDS uygulaması hakkında sunum yaptı. Cicioğlu “Asıl amacımız denetim değil, bilgileri analiz edip sektörün geleceğini doğru planlamak. Uygulama, yolcu taşımacılığında başladı. 1 Ocak’tan itibaren doğru ve gerçek zamanlı veri akışı sağlanıyor. Orada devam eden süreç eşya taşımacılığına da örnek teşkil edecek. U-ETDS uygulamasında firmaları sınıflandırma ve ödül sisteminin de olacağını belirten Cicioğlu, “A, B, C ve D grubu firmalar olacak. Mevzuata en uygun faaliyet gösteren firma A grubu olacak. A grubu firmalar daha az denetlenecek. Böylece firmalar daha az denetimle daha az vakit kaybıyla ve daha az maliyetle çalışmalarını sürdürecek. Ayrıca U-ETDS uygulamasına bilgilerini düzenli olarak giren firmalara ödül de var. Firma bilgisini düzenli giriyorsa, üç ayda bir yapacağımız kontrollerde, daha önce verilmiş 20 uyarma puanı cezasını sileceğiz. Bu da mevzuatımızda ilk kez yapılıyor” diye konuştu.
Katılımcılar bilgilendirildi
Daha sonra ise, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan AB uzmanı Ufuk can Akın Bilgi İşlem Uzmanı Mithat Yıldız , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni de temsilen Ersin Yaşar Çakmak,Şevval Teker Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve İlgili Mevzuat (UETDS Sistemi Tanıtımı), Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve İlgili Mevzuat (Sayısal Takograf Sistemi Tanıtımı) hakkında katılımcıları bilgilendirdi.26 bölgede gerçekleşecek olan toplantımız hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.