Iğdır Genel Bilgi

Iğdır Genel Bilgi

Yüz ölçümü    : 3.539 km²

Nüfus              : 188.857 (2011)

İl Trafik No     : 76

Telefon Kod   : 0476

 

Türkiye’nin doğu sınırında yer alan Iğdır, efsanevi Ağrı Dağı ile görülmesi gereken bir ildir.

 

Iğdır Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars bölümünde yer alır. İlin kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehri ve bu nehrin yatağı boyunca Ermenistan sınırı oluşturmaktadır. İlin doğu ve güneydoğu sınırını Nahcivan ve İran, güney sınırını Ağrı ili, batı ve kuzeybatısını ise Kars ili oluşturur. Iğdır ülkemizin üç ülke ile sınır kapısı olan tek ili konumundadır. Bu kapılardan sadece Azerbaycan’a bağlı Nahçivan Muhtar Cumhuriyeti ile olan sınır kapısı açıktır.

 

Iğdır dünya coğrafyasında eşine ender rastlanabilecek bir özelliğe sahiptir. Bir yanda ülkemizin en büyük ve dünyanın sayılı büyük dağlarından biri olan Büyük Ağrı Dağı’nın 5165 metre yüksekliğindeki buzullarla kaplı sivri tepeleri ile diğer taraftan yüksek Doğu Anadolu platosunda ortalama rakımı 800-900 metre arasında değişen ve turunçgiller ile zeytin dışında her türlü sebze ve meyvenin bolca yetiştirilebildiği bereketli Sürmeli çukurunu bünyesinde iç içe barındırmaktadır. İlin güneyinde yükselen Ağrı Dağı’nın zirvesindeki kar ile ovada yetişen pamuğun rengi soğuk ve sıcağı adeta yan yana getirmektedir. Bu özellikleri onun ülkemiz genelinde “Doğu’nun Çukurovası” olarak tanınmasını sağlamıştır.

 

Iğdır, bir merkez ilçe olmak üzere Tuzluca, Aralık ve Karakoyunlu ilçeleri ile birlikte 4 ilçe, 3 belde, 156 köy yerleşiminden oluşmaktadır.

 

Kullanıcı giriş bilgileriniz

Fill the forms bellow to register

Şifrenizi sıfırlayın!

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.